Složení kůže a péče o ní
Pokožka tvoří vrchní část kůže. Druhou vrstvu tvoří škára. Škára je nejdůležitější část kůže, která ovlivňuje vzhled kůže. Ve škáře jsou ukotveny a umístěny veškeré potní žlázy, mazové žlázy, cibulky vlasů, chlupů a krevní žilky, 50 - 70% škáry tvoří voda, 35% bílkoviny, 5 - 30% tuky.
Podle poměrného zastoupení jednotlivých prvků se mění vzhled kůže. Není ale možné některou ze zastoupených složek úplně vynechat, každá složka má své opodstatněné zastoupení a je nenahraditelná.
Tuková vrstva
Pod pokožkou a škárou je uložena tkáň tvořena převážně tukem. Slouží k izolaci a ochraně vnitřních orgánů a zároveň působí jako pružný podklad, jenž činí kůži měkkou a hladkou.
Proč kůže stárne?
Existují dva typy stárnutí-vnitřní a vnější. První termín označuje míru stárnutí, projevuje se s postupem času. Druhý termín platí pro vnitřní stárnutí, ovlivněný vnějšími příčinami, jako jsou sluneční záření, znečištění vzduchu, hrubé zacházení, chorobnými procesy. Stárnutí kůže na obličeji probíhá rychleji než na ostatních částech těla. Samozřejmě proces stárnutí ovlivňujeme i mi sami tím, jak s pletí zachazíme.
Faktory ovlivňující vnější stárnutí
Jedním z hlavních faktorů je sluneční záření. Většina lidí ve věku kolem padesáti let na sobě může pozorovat, jak se liší kůže vystavená po celý život slunci (obličej, krk, paže, hrudník) od kůže chráněné oděvem (stehna a boky). Odhalená kůže je více vráščitá, ochablejší. Tato skutečnost však není impulsem k tomu nevystavovat se sluníčku. Slunce naopak dodává tělu blahodárný vitamín D. Je však důležité znát zásady správného opalování.
Čím lépe budete pečovat o svou pleť v mládí, tím více budete spokojená se svým vzhledem v pozdním věku.
Vnější poškození se zhoršuje s přibývajicím věkem, protože stárnoucí tělo má menší schopnost regenerace. Když nám bylo čtrnáct, naše buňky se po poškození dokázaly dokonale zregenerovat, ale v padesáti letech začíná proces stárnutí nabírat na obrátkách, protože nám schopnost zotavení schází. Proto o svou pleť pečujte od mládí.